Un cititor ne-a povestit prin câte peripeţii a trecut pentru stingerea unui credit contractat în 2008.
Scrisoarea cititorului Paul Stoica, intitulată “Evolutia executarii”:
Cum se incepe, “A fost odata ca niciodata”?!
Cam asa…merge…
In data de 18.02.2008, am contractat un credit de consum, de la BRD Finance IFN S.A.
Ulterior acestei date, nu am mai reusit, fara voia mea, sa rambursez ratele, ramanand restant, iar creditorul, in conformitate cu prevederile pct. 9 din contract, a declarat exigibila datoria si trebuia inceputa instant, executarea ( la data de 01.07.2008 ).
Creditorul a cesionat creanta catre S.C. EOS KSI ROMANIA S.R.L. BUCURESTI, fara sa ma informeze despre acest fapt, asa cum prevede legislatia.
S.C. EOS KSI ROMANIA S.R.L. BUCURESTI, ulterior cumpararii creantei, m-a presat telefonic, fara alte informatii, sa achit catre dumnealor o suma ce varia la fiecare apel – eu am solicitat mereu ca aceasta sa procedeze LEGAL, fara sa am un raspuns corect si coerent, si sa imi transmita “in scris” toate cerintele.
In data de 10.12.2014, orele 15.40, am primit prin posta, un plic ce continea acte incheiate de B.E.J Rosu Ortansa-Adriana, cu sediul in municipiul Ploiesti, str. Tache Ionescu, nr. 7, etaj 2, ap. 8, judet Prahova, referitoare la “INCEPEREA EXECUTARII SILITE”, la cererea creditoarei.
Mentionez ca toate acestea se intamplau la opt ani, de la data cand trebuia inceputa executarea.
Prescriptia dreptului de a incepe aceste demersuri este de trei ani de zile, respectiv 2011, ulterior fiind nelegal orice demers.
Cu toate ca stia despre acest fapt, PRESCRIPTIA EXECUTARII, executorul judecatoresc se adreseaza Instantei “competente”, pentru incuviintarea executarii silite, care si “INCUVIINTEAZA”.
In data de 18.12.2014, solicit o copie a dosarului din Instanta, unde se afla si un exemplar al cartii mele de identitate, dar are semnatura mea si data de 20.10.2006, ca si adeverinta de salariat (20.10.2006), cu toate ca data creditului este 18.02.2008.
Rezulta, logic, faptul ca am facut un credit cu acte depuse cu doi ani inainteee????? MINCIUNAAA!!!
In data de 15.12.2014 am depus contestatie la executare, la Instanta care a emis Incheierea de executare, aducand la cunostinta, in scris si executorului judecatoresc-I-am trimis copia acestei contestatii.
Instant, creditoarei i s-a facut “MILA” de mine si a solicitat in scris, executorului, INCETAREA EXECUTARII SILITE., deoarece as fi cerut si daune pentru acest abuz.
Executorul judecatoresc a procedat la emiterea unei Incheieri privind incetarea executarii silite.
Concluzia mea? … “ DACA TINE SA INCASAM CREDITE RESTANTE SI DEBITORUL NU ZICE NIMIC, E BINE ASA… BANI SA FIE DE INCASAT, CU SPRIJUNUL EXECUTORILOR JUDECATORESTI SI A INSTANTELOR, ASA-ZIS COMPETENTE”…..MULTE-NAINTEEEEEE………
Orice persoană fizică sau juridică implicată în această situaţie ne poate transmite punctul de vedere pe adresa [email protected]
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































