Păăătrare, Mangafa 2 simpatică ce mi-ai devenit când te văd cum hăpăi tu acu’ la flegma pedelistă cu care serveai mesele acu’ vreo şase, şapte luni. Mă, pupa-ţi-aş io portofelul mai ceva ca colegul Turcescu de la Realitatea lu’ subfinanţatu’ ăla de Prelipceanu, mă. Mă, trebuie să-mi fac un autodenunţ, mă, şi să-ţi fac o rugăminte, mă. Deci ia o foaie şi notează.
Azi dimineaţă, exact după ce terminasem alăptatu’ lu’ aia mică (ştii tu, încă mai am sân), m-a sunat ştii tu cine. Tu, să-mi cadă telefonu’ din mână când am văzut ce număr era pe display. M-a luat la fix. Că ce i-am făcut. Că i-e frică să mai vină la birou. Că-i crapă obrazu’ de ruşine. În fine, că cutare şi cutare… Da’ şi eu i-am întooors-ooo. Mă scuzaţi, zic eu cu toată inima-n dinţi, dar nu ştiu despre ce vorbiţi, dacă vreţi să mă iertaţi… Ei bine, Mangafa 2 simpatică, ăla a fost momentul T0. A început să mi se plângă că-l şantajează Scatofagu că dacă mai scriu eu, dezgroapă nişte chestii compromiţătoare despre el. N-am înţeles eu prea bine, dar cred că interpretase delirul Muhaielei ăleia de aka Fido în sensul că ori mă dă pe mine afară, ori ea, Scatofagul, o să dezgroape informaţii compromiţătoare despre el. Ceva de genul ăsta. Dragă, n-am ştiut cum să-l mai împac pe ştii tu cine. Era de-a dreptul indignat. Dacă poţi să crezi, era chinuit de dileme metafizice chiar de la prima oră. Cum să-mi interzică el mie dreptul la libera exprimare? Dreptul la opinie? Cum să mă cenzureze el pe mine? Dacă nu o face, cum o să mai iasă el în lume dacă Muhaiaua aia de aka Fido, începe să dezgroape subiectele de presă cu el? Asta ca asta, dar când l-a mai şi şantajat că ţi le dă ţie…, tuuu, nu ştiam cum să-l mai potolesc. Îi tremura vocea prin telefon. Între noi fie vorba, cred că de frică. Acu’, ajută-mă Dragoşe că mie mi s-a blocat neuronu’. Ştii tu cine e într-o maaare dilemă. De dat afară nu mă poate da, pentru că, a) suflet mare cum îl ştii, îi ie milă de asta mică să nu rămână pe drumuri cu mamă şomeră. b) Să-mi ia rubricuţa de pe sait nu vrea. Unu la mână, pentru că încurajează dreptul la libera exprimare. Doi la mână, trebuie să negocieze cu hrăpăreţul ăla de Mişu, iar pe ăla îl ştii că e kilăr când miroase rost de caşcaval. Atât şi după aia mi-a închis atât de brusc, de mi-a îngheţat sângele iar aia mică, sensibilă cum o ştii, a început ca să urle ca din gură de piton. Degeaba am mai delirat eu vreo juma’ de oră în eterul reţelei de telefonie mobilă a cărei abonată sunt. Nu mi-a răspuns nimeni. De asta apelez la tine, Mangafa 2 simpatică. Ajută-ţi colega care în urma şantajului riscă să rămână pe drumuri. Ce să fac? Ce să facă asta mică că plânge încontinuu de azi dimineaţă? Uite, mă autodenunţ. Recunosc. Eu am constatat prima că Muhaiaua Scatofagă minte cititorii. Că promovează (semi)pornografia infantilă. Că de la atâtea minore puse pe blog în posturi şi poziţii (semi)pornografice, i s-a atrofiat neuronu’. Că şi-a pus termopane Veka. Că şantajează subiecţii n-am spus, dar după ce a scris el acoloooo…. Că minte cititorii am mai spus, da’ mai spun odată. Că crapă fierea în el de ciudă că Ioana Zoica şi Cristina Iancu sunt de o mie de ori mai profesioniste decât el în cele mai optimiste vise. Că minte cititorii mai spun odată, chiar dacă am mai spus-o. Că plagiază ca un neruşinat iubitor de pleonasme. Acuma tu, Dragoşe, ca coleg care militezi de o viaţă pentru drepturile jurnaliştilor, apără-mă! Protejează-mă de şantajul Muhaielei Scatofage! Fă ceva! Aşa nu se mai poate! Te rog frumos! Nu pot eu să cred că n-o să ieşi cu un comunicat prin care să te dezici de modul în care Muhaiaua Scatofagă încearcă să te târască în acest şantaj ordinar. Pur şi simplu nu pot accepta asta, după cât am crezut în tine, în spiritul tău justiţiar! Nu mă dezamăgi! Nu mă lăsa! Afară din presă cu Muhaiaua Scatofagă care mă şantajează atât pe mine, cât şi pe ştii tu cine! Aşa să-ţi ajute frumuşelul ăla de Sebi! Vă iubesc pe amândoi. Pa.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























