Vă mulţumesc, stimaţi Conducători iubiţi

Data de 23 octombrie ar trebui să fie scrisă cu litere de aur în cartea de istorie a Ploieştiului. După săptămâni întregi în care a fost ocupat de clanul lui Dumitru, de clanul lui Puşarică, de măcelurile dintre clanurile de ursari şi zavragii, municipiul nostru a devenit un oraş sigur, o metropolă pe care mulţi o invidiază şi în care toţi şi-ar dori să trăiască.

Pe 23 octombrie au venit în oraşul nostru Mircea Geoană, Ion Iliescu, Adrian Năstase şi Dan Nica. Pe 24 octombrie au venit în municipiul nostru Emil Boc, Adriean Videanu, Radu Berceanu şi Roberta Anastase. Pe 25 octombrie Mircea Cosma şi Roberta Anastase au depus coroane de flori. Cu toţii au beneficiat de o atenţie specială din partea noastră, a ploieştenilor sau a celor veniţi de aiurea, care ne invidiază. În aceste trei zile Ploieştiul a fost, cred eu, cel mai sigur oraş nu doar din Europa, ci de pe întreg Mapamodul. Sirenele maşinilor de poliţie, ale jandarmilor, ale poliţiei comunitare şi ale sepepiştilor, gardau mulţimile entuziaste care, îmbujorate, aplaudau discursurile conducătorilor. Emoţionaţi, vizibil plăcut surpinşi de entuziasmul popular şi în semn de respect faţă de mulţimile care-i aclamau, conducătorii şi-au dat drumul la girofare şi la sepepişti. Întreg Ploieştiul arăta ca un imens orăşel al copiilor în care în loc de acadele şi vată pe băţ se dădeau gratis baloane, flori şi promoţionale iar în loc de luminiţe şi colinde, stroboscopicele girofare şi suavele sirene contribuiau la veselia generală. Cetăţenii pătrunşi de spiritul sărbătorii, voioşi, îmbrăcaţi frumos, se adunau în coloane şi, păziţi de poliţişti, jandarmi şi poliţişti comunitari, se îndreptau către Sala Sporturilor sau Palatul Administrativ, locul de desfăşurare al mitingurilor spontane. 200 – 300 într-o locaţie, 200 – 300 în cealaltă, ploieştenii au aplaudat, au strigat urale şi lozinci, au dansat pe imnuri de partid. Într-un cuvânt, s-au bucurat cum se cuvine de prezenţa înalţilor oaspeţi. Astăzi, este luni, 26 octombrie 2009. Atmosfera de intensă sărbătoare populară s-a dus. Conducătorii au plecat în goana limuzinelor, împreună cu sepepişti, girofare şi sirene. Poliţiştii au dispărut de pe străzi. La fel şi jandarmi, şi poliţiştii comunitari. Pe scări de blocuri, pe trotuare, pe avizierele elctorale au rămas şabloanele cu sloganuri de genul Băsescu – ultimul comunist, Savu securistul, Jos cutare, Sus cutare. Poliţia comunitară a mai amendat nişte babe care vindeau ouă, brânză sau lapte în pieţele din Ploieşti, traficanţi nenorociţi ce sunt. Colegii de la Eveniment îmi spun azi noapte iar s-au tăiat pe străzi unii din nişte clanuri. În numele întregii populaţii a Ploieştiului şi cu asentimentul acesteia, eu, un umil bizon care încă rumegă pachetele primite în ultimele trei zile, vă mulţumesc conducători iubiţi. Vă mulţumesc şi vă aştept din nou cu limuzine, sirene, girofaruri, sepepişti, poliţişti, jandarmi, poliţişti comunitari, să faceţi din oraşul nostru, fie doar şi pentru câteva zile, cel mai invidiat oraş din România, dacă nu chiar de pe întreg Mapamondul.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău