Republicanii din Senat au anunţat marţi că vor declanşa o acţiune în justiţie împotriva lui Barack Obama, căruia îi reproşează că a semnat decrete de numire în funcţie pe timpul vacanţei parlamentare, o practică pe care o consideră anticonstituţională, relatează AFP.
Am purtat, în cadrul grupului republican (din Senat), numeroase discuţii despre cel mai bun răspuns faţă de o acţiune anticonstituţională a preşedintelui, a declarat marţi pentru presă liderul minorităţii republicane Mitch McConnell.
Am conchis că cea mai bună opţiune este sesizarea justiţiei, a continuat liderul republican, care a anunţat că i-a solicitat avocatului conservator Miguel Estrada să se ocupe de acest lucru.
Toţi senatorii ar trebui să înţeleagă că Senatul trebuie să decidă, în timpul sesiunii, şi nu preşedintele, a subliniat Roy Blunt.
În ianuarie, Obama a numit prin decret, în absenţa Congresului, mai mulţi oficiali de rang înalt, inclusiv pe Richard Cordray la conducerea noului Birou de Protecţie Financiară a Consumatorilor (CFPB). Aceste numiri au provocat furia republicanilor.
Ei nu îl vreau pe Cordray, un democrat care s-a remarcat prin darea în judecată a unor bănci pentru abuzuri comise la acordarea unor credite imobiliare, în perioada în care acesta era secretarul Justiţiei din statul Ohio.
Casa Albă a mai anunţat alte trei numiri prin decret, la Biroul pentru Relaţii de Muncă, un alt organism criticat de către republicani.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























