Numărul persoanelor fizice cu datorii restante la companiile de utilităţi a crescut anul trecut de 2,5 ori, ponderea acestora ajungând la 7%, dintr-un total de 6 milioane de debite în valoare de 1,8 miliarde euro, potrivit Asociaţiei de Management al Creanţelor Comerciale (AMCC). De aceea, pentru a nu fi debranşaţi ca urmare a faptului că înregistrează restanţe, reprezentanţii asociaţiilor de proprietari îi dau în judecată pe rău-platnici, care riscă astfel să-şi piardă apartamentele, dacă nu-şi plătesc datoriile.
În 2010, ponderea cazurilor de datorii restante la companiile de utilităţi a fost de doar 2,3%. Sectorul bancar rămâne cu cea mai mare pondere în numărul de cazuri de debite. Se observă însă o creştere a cazurilor de datorii restante la companiile de utilităţi. Aceste tipuri de creanţe sunt greu de recuperat pentru că cei care au ajuns să nu poată să-şi plătească utilităţile înseamnă că au probleme grave financiare, a declarat, într-o conferinţă de presă, Georg Kovacs, preşedintele AMCC.
Reprezentanţii asociaţiei explică majorarea semnificativă a cazurilor de datorii restante la companiile de utilităţi prin faptul că din ce în ce mai multe firme din domeniu au ales să externalizeze aceste cazuri. Astfel, cazurile de neplată a datoriilor în sectorul bancar au reprezentat 47% din numărul total, în scădere de la 51,8% în 2010, o reducere fiind înregistrată şi în cazul firmelor telecom, de la 36,8% la 32,9%.
Companiile de colectare a creanţelor au recuperat anul trecut 380 milioane euro
Cea mai mare parte de la persoane fizice, reprezentând 21% din valoarea totală a creanţelor comerciale încredinţate de creditori spre colectare. Datoriile au fost recuperate din 3,27 milioane de cazuri, iar valorile din 2011 sunt comparabile cu cele din anul precendent, potrivit prezentate de AMCC.
Valoarea creanţelor comerciale încredinţate de creditori spre colectare a crescut cu 6% faţă de 2010, de la 1,69 miliarde de euro la 1,8 miliarde de euro. În 2011, pe segmentul persoanelor fizice au fost recuperate 288 milioane euro, circa 75% din total, din 2,5 milioane de cazuri.
Riscă să rămână fără apartamente
Pentru a nu fi puşi în situaţia de a se trezi că sunt debranşaţi ca urmare a faptului că înregistrează restanţe, reprezentanţii asociaţiilor de proprietari îi dau în judecată pe rău-platnici, care riscă astfel să-şi piardă apartamentele, dacă nu-şi plătesc datoriile, scrie glsa.ro.
Sunt deschise procese pe bandă rulantă. Avocatul cu care lucrăm are zilnic câte trei sau patru solicitări de acest tip. Cazurile sunt foarte dificile acolo unde nu există fonduri de rulment. Acolo unde aceste fonduri există, se cheltuie banii pentru plata restanţelor. Motivul? Dacă facturile nu sunt plătite în interval de 60 de zile, furnizorul poate debranşa automat întreaga asociaţie, pentru că aceste debranşări nu se fac individual, a spus Vasile Arion, prim-vicepreşedintele Uniunii Locale a Asociaţiilor Locative Arad (ULALA).
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























