Anul 2013 aduce pentru locuitorii din Florești o majorarea a taxelor și impozitelor locale cu 16%. Motivul acestei decizii constă, conform viceprimarului Gabriel Cujbă, în nevoia mare de bani a localității și în faptul că administrația locală este obligată să indexeze dările cu rata inflației.
”După cum se știe, conform Codului Fiscal și al Hotărârii de Guvern din 28 decembrie 2012, și Consiliul Local Florești a adoptat o hotărâre, chiar alaltăieri, prin care s-au mărit taxele cu 16%. Această măsură era necesară în condițiile în care, în ultimii trei ani, taxele și impozitele din Florești au rămas la fel. Cu toții știm că trecem printr-o perioadă financiară extrem de dificilă iar oamenii trebuie să înțeleagă că fără bani la bugetul local nu putem duce la bun sfârșit proiectele pe care le avem în plan pentru comunitate”, ne-a declarat viceprimarul Gabriel Cujbă. Mai multe detalii despre acest subiect puteți afla urmărind emisiunea Info Prahova din data de 13 ianuarie 2013, care poate fi vizionată în secțiunea Info Prahova a observatorulph.ro.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































