Din lipsa hranei, mistreţii au început să intre în sate

mistretiMai multe persoane care locuiesc în localităţile din zona de sud est a judeţului au apelat, astăzi, numărul unic pentru apeluri de urgenţă din cauza animalelor sălbatice care, din lipsa hranei, au început să-şi facă simţită prezenţa la marginea satelor.

Un astfel de caz s-a petrecut, azi, în comuna Baba Ana, acolo unde mistreţii au ieşit din pădure şi s-au apropiat de zona caselor din Satul Nou. Satul Nou este situat la graniţa de sud est a judeţului şi se învecinează cu nişte zone de vânătoare. Într-adevăr, astăzi am fost informat că mistreţii au ieşit din pădure şi s-au apropiat de zona caselor, însă nu au intrat în sat. Am luat legătura cu paznicul de zonă i-am explicat situaţia şi, în momentul în care am ajuns eu în zona respectivă, cei de la fondul de vânătoare transportau nutreţ în zonele special amenajate din pădure. Ca măsură de siguranţă, le-am recomandat oamenilor de la marginea satelor să-şi închidă animalele, să se închidă în case şi să dea drumul la câini. Am fost asigurat că mistreţii nu atacă oamenii, ne-a declarat Nicolae Bulete, primarul din Baba Ana. Nu doar mistreţii au fost afectaţi de ninsorile abundente şi de lipsa hranei. Reamintim că, zilele trecute, reporterii observatorulph.ro şi Alpha TV au găsit în nămeţii de pe marginea DN1 D un şoim aproape îngheţat. Acesta a fost preluat şi predat Societăţii Ornitologilor din România, filiala Prahova, unde, în prezent, se află în grijă.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău