Casa Națională de Asigurări de Sănătate a anunțat că începând de marți, 10 martie, ora 8.00, Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate este indisponibilă din cauza unor probleme tehnice. Cu această situație, medicii și asigurații s-au confruntat și în 2019, când sistemul a fost nefuncțional pentru mai multe luni.
Până la remedierea problemelor tehnice apărute, serviciile medicale, medicamentele şi dispozitivele medicale se acordă/eliberează în regim off-line, se mai arată în anunțul CNAS.
„Ne cerem scuze pentru inconvenientele create pacienţilor şi furnizorilor şi vă asigurăm că vom întreprinde toate demersurile necesare astfel încât serviciile medicale şi farmaceutice necesare asiguraţilor să fie accesate şi validate.
Dacă până la finalul acestei zile (miercuri – n.r.) echipa care lucrează la remedierea sistemului informatic nu va reuşi sa repună total sistemul în funcţiune, vom lua în calcul măsuri care sa permită validarea serviciilor acordate în sistem offline pe perioada în care PIAS nu va fi funcţională”, a declarat Adela Cojan, preşedintele CNAS, potrivit Mediafax.ro
În prezent se lucrează la soluţionarea problemelor tehnice apărute în sistemul informatic al CNAS.
Foto cu caracter ilustrativ

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























