Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) solicită Ministerului Educației și Cercetării suspendarea activităților didactice din cadrul universităților din România. Totodată, aceștia cer și stabilirea de urgență a unor măsuri concrete în vederea prevenirii răspândirii Covid-19, pentru siguranța membrilor comunităților universitare.
„La momentul actual, România a reușit să țină la distanță pandemia, în contextul în care în mai multe țări din UE se anunță sute de cazuri zilnic și noi cazuri pe teritoriul României, considerăm de maximă importanță adoptarea de către MEC și Guvernul României unor măsuri de prevenție în universitățile din România.
Mii de studenți pășesc zilnic în amfiteatrele universităților, unde petrec aproximativ 8 ore pe zi, la distanțe extrem de apropiate.
În aceste condiții, transmiterea virusului este garantată și considerăm că riscul de răspândire este vizibil amplificat. Cu atât mai mult, nu considerăm că sistemul sanitar din România ar putea face față unui număr alarmant de cazuri și preocuparea în legătură cu prevenirea acestei pandemii, nu doar combaterea acesteia, trebuie să devină prioritate pentru autorități”, arată studenții într-un comunicat.
Studenții cer măsuri pe termen scurt, mediu și lung prin care să se consolidează sănătatea publică în instituțiile de învățământ superior din România, mai ales în universități sunt situații precum absența nejustificată a săpunului, dezinfectanților sau a hârtiei igienice în spațiile sanitare, scrie Hotnews.ro
În Ploiești, la Universitatea Petrol Gaze, a fost solicitată Ambulanța de către un student care stătea în căminul instituției. Detalii, AICI
Foto cu caracter ilustrativ

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































