Odată cu declanșarea nebuniei ”coronavirus”, au apărut și situațiile mai puțin plăcute în relațiile dintre oameni și instituții. Un exemplu a venit de la Ploiești, unde doi români întorși din Italia susțin că au fost tratați nepotrivit de o doctoriță de la DSP, în timp ce altul a putut să fie amabil.
Nu neapărat temându-se că ar fi putut să fie infectați, atât ea cât și soțul, doi ploieșteni reveniți din concediul din Italia au mers la DSP pentru a afla ce au de făcut. În fapt, se temeau mai mult dea reacția șefilor și colegilor de la locurile de muncă, situații de acest gen fiind întâlnite și prin alte zone din țară.
Așadar, oamenii au mers cu bună credință, deși nu aveau semne care să indice problema. Avalanșa de informații, unele dintre ele contradictorii, altele amenințătoare, nu au reușit să îi lămurească pe oameni în privința procedurilor, a ceea ce au concret de făcut. Relatarea ploieștencei a fost publicată AICI.
Chiar dacă a perceput ca fiind ofensatoare atitudinea unei angajate a DSP, trebuie înțeles că aceste instituții nu ar trebui ”bombardate cu solicitări” preventive. Cu siguranță este doar o problemă de comunicare, într-o perioadă tulbure, în care autoritățile au datoria să informeze populația mai bine și mai des, pe înțelesul tuturor.
În legătură cu situația relatată de ploieșteanca revenită din Italia, Direcția de Sănătate Publică Prahova a făcut următoarele precizări:
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































