Atât polițiști ai Serviciului Rutier – Biroul Drumuri Naționale și Europene, cât și cei de la Biroului Rutier Ploiești au fost din nou în stradă, încercând să combată cauzele generatoare de accidente.
Polițiști ai Serviciului Rutier – Biroul Drumuri Naționale și Europene au acționat pe raza județului pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente, în special pentru identificarea și sancționarea conducătorilor de autovehicule care încalcă regimul legal de viteză, a celor care au consumat băuturi alcoolice, precum și a bicicliștilor care nu respectă normele rutiere.
Au aplicat 150 sancțiuni contravenționale, în valoare de 62.650 lei, iar ca măsuri complementare au reținut opt permise de conducere și au retras un certificat de înmatriculare auto. 104 conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest.
Agenți de poliție din cadrul Biroului Rutier au executat o acțiune similară, pe raza municipiului Ploiești, ocazie cu care au aplicat 22 de sancțiuni contravenționale (14 pentru abateri bicicliști), în valoare de 4.930 lei. Ca măsuri complementare, au reținut un permis de conducere și au retras un certificat de înmatriculare auto.
sursa IPJ Prahova

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































