Pensiile pe care le încasează actorii români sunt mult mai mici decât cele ”speciale”, cu câteva excepții. Este vorba de Alexandru Arșinel, al cărui venit lunar depășește 33.000 de lei!
Potrivit fanatik.ro, Florin Piersic primește de la statul român o pensie lunară de 2.000 de lei, dar mai încasează de la Unitatea Teatrală din România (UNITER) o indemnizație lunară în valoare de 2.700 de lei.
Potrivit unei declarații de avere din anul 2015 actorul Ion Caramitru încasează o pensie lunară de 2.600 de lei, 61.532 de lei din salariul de director al Teatrului Naţional și 213.894 lei din drepturile de autor şi colaborări.
Cel mai bine plătit după pensionare este Alexandru Arșinel. Pentru faptul că a luat parte la căderea comunismului actorul primește lunar 30.000 de lei. La această sumă se adaugă pensia de revoluționar care s-a triplat și a ajuns anul acesta la 3.053 pe lună.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































