30.000 de copii vor fi spectatorii meciului România – Norvegia. Asta pentru că printre noi, ăștia mari, sunt mulți tâmpiți

7533254-Mediafax_Foto-Alexandru_Dobre-1-1-1024x683_87bed.jpg

7533254-Mediafax_Foto-Alexandru_Dobre-1-1-1024x683_87bed.jpg

Printre noi viețuiesc maimuțe. Asta nu este o jignire, ci o constatare, bazată pe observația atentă a compartamentului care nu diferă de al unei primate din junglă.

- Publicitate -

Într-un fel chiar mă bucur că pe stadion vor fi copii, însoțiți de câțiva adulți care să se asigure că situația este sub control. În primul rând este o bucurie pentru ei, mulți asistând în premieră la un meci al naționalei. Copiii sunt patimași, se manifetă adorabil, fără să-și piardă candoarea. Sunt convins că vor face o atmosferă cum nu am văzut niciodată.

În altă ordine de idei, ei sunt acolo, pentru că adulților nu le este permis accesul pe stadion. Am făcut bâlci la meciurile cu Spania și Malta, unde s-au auzit scandări rasiste. Există specimene care merg pe stadioane nu pentru spectacolul sportiv, neavând nicio legătură cu asta, ci doar pentru a demonstra cât sunt de mici la minte. Din cauza lor au de suferit și spectatorii civilizați.

Au dat și bulgarii o probă aseară, la meciul cu Anglia, făcându-i pe jucătorii de culoare maimuțe. Bulgaria a pierdut cu 6-0. Cine-s ”maimuțele”? Și ei vor juca fără spectatori.

- Publicitate -

Să revenim însă la noi. Suntem atât de ”minunați”, încât și alor noștri le strigăm ”țigane”. I s-a întâmplat lui Florinel Coman, care vorbește mai corect românește decât o fac 99% dintre cei care consideră că îl jignesc. Țiganul dă goluri pentru România. E rău? Nici măcar nu s-a supărat. Nu te poți supăra pe prostia unora, nici măcar nu te poți pune cu ea. Contează că un jucător e țigan, african, maghiar, evreu? Culoarea pielii face diferența, apartenența etnică? Nu poți judeca toți țiganii cu aceeași măsură, doar pentru că unii dintre ei fură. Cum ar fi să ne spună și ei că suntem o nație de criminali? Dincă de la Caracal e român, nu? Asta sunt criteriile după care judecăm un om, o nație?

Spre deosebire de bulgari, ai noștri au o problemă cu ungurii. Au și ungurii tâmpiții lor, fix în măsura în care și noi îi avem pe ai noștri. Doar nu vă imaginați că ne vor lua Ardealul… Și știți ce-i culmea? Priviți-i pe cei din politica autohtonă, cei care ne sfidează, ne jefuiesc, ne batjocoresc zilnic: sunt ROMÂNI! Doar că suntem mai toleranți cu ei. De ce? De lipsiți de educație ce suntem, de minte. Rasismul este forma violentă de manifestare a prostiei umane.

Fiecare nație are acest segment social. Unii au legi și instituții pentru a controla mai bine fenomenul, noi suntem mai toleranți. 

- Publicitate -

În final, o mai spun o dată: chiar mă bucur că stadionul va fi plin cu pitici! Hai România!

foto: Prosport

7533254-Mediafax_Foto-Alexandru_Dobre-1-1-1024x683_fcba3.jpg

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău