Filă din povestea „doamnei de la sânge“! Georgeta Hanganu și câțiva preoți prahoveni fac front comun pentru salvarea de vieți FOTO

1georgeta_hanganu_2f8f1.jpg

1georgeta_hanganu_2f8f1.jpg
Pe Georgeta Hanganu, „doamna de la sânge“, o știu de-o viață. Și este probabil una dintre cele mai cunoscute și sufletiste persoane pe care mulți dintre noi o cunoaștem. Este omul prin mâinile căruia „curge“ viață și pe care o vei vedea cu acea inimă strânsă și ochi în lacrimi empatizând cu durerea celui căruia apropiatul are șanse minime sau căruia nu i-a mai putut fi salvat.

- Publicitate -

Auzim peste tot că este criză de sânge, vedem tot felul de mesaje, citim peste tot apeluri umanitare. Este oare suficient? Nu, categoric nu! Și știm cu toții vorba „dacă nu vine muntele la Mohamed, se duce Mahomed la munte“. Așa a făcut și dr. Georgeta Hanganu, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Ploiești. A mutat parte din personalul centrului pe teren, în diverse zone la județului, mergând în comunități și adunând strop cu strop viață pentru salvarea altor vieți.

Bucuria cea mai mare însă a simțit-o atunci când a văzut că acest demers îi este întors și sunt membrii comunității cei care se mobilizează și îi cer sprijinul pentru astfel de donări.

Un colaborator de toată isprava

- Publicitate -

De câțiva ani încoace se întâmplă acest lucru la Mizil, unde un preot tânăr a înțeles încă din start că a fi în slujba oamenilor înseamnă să lupți pe toate fronturile pentru viața și sănătatea lor. Alexandru Croitoru împreună cu Liga Ortodoxă Mizil adună anual, în două campanii de donare, peste o sută de persoane dornice să facă o faptă bună.

Cum românului i s-a întipărit ideea că atunci când i se fac niște analize (și în cazul donărilor se face un set de verificări) trebuie să aibă stomacul gol, mulți dintre voluntari vin să doneze pe nemâncate. Ceea ce este greșit. Însă la Mizil nu li se va atrage atenția, ci oamenii vor fi întâmpinați cu cele mai gustoase gogoși și prăjituri, lăudate inclusiv de dr. Hanganu, într-un mesaj de mulțumire pentru acest demers întreprins de preotul Croitoru și ajuns la a X-a ediție.

„O să mulțumesc mereu tuturor donatorilor ce vin și ne ajută să avem sânge pentru pacienți, așa cum fac și locuitorii orașului Mizil, și cărora le mulțumesc azi (n.r. luni, 24 septembrie)! Dar niciodată nu cred că am reușit să îmi exprim suficient recunoștința pentru mâinile harnice care frământă aluatul și care fac minunățiile de prăjituri și gogoși pentru toți donatorii și pentru noi, atunci când avem activități de donare. La fel, poate, nu am reușit să mulțumesc îndeajuns inimosului preot Alexandru și oamenilor din Liga Ortodoxă Mizil, ce sunt alături de noi și fac să decurgă totul foarte bine. Le multumesc tuturor!”, a scris doamna „de la sânge“ pe pagina sa de Facebook.

- Publicitate -

10 duminici, 10 parohii

O campanie similară, distinctă de cea a preotului de la Mizil, a fost întreprinsă și de părintele Matei, de la Protoieria Nord Ploiești care a propus ca timp de zece duminici să existe acțiuni de donare în zece parohii învecinate Ploieștiului. Deși, din discuțiile purtate cu slujitorii Bisericii din localitățile care participă la acest demers, unii dintre ei au fost reticenți că oamenii vor participa, până acum n-a fost situație în care numărul donatorilor să fie sub 70.

„Preoții le spun oamenilor despre campanie, le explică de ce e bine să facă acest gest. Și aici, le oferă celor care vin mâncare, ceva dulce, apă, sucuri. Până acum, totul a fost încununat de succes“ , ne-a spus plină de satisfacție dr. Hanganu.

- Publicitate -

Bineînțeles că este loc de mai bine, însă față de alte perioade, rezerva de sânge de la Centrul din Ploiești este în parametri optimi, tocmai datorită acestor deplasări pe teren. În plus, unitatea de aici este principala furnizoare de lichid vital pentru Centrul Universitar București care deservește cam 60 de unități medicale.

Grupele rare, o problemă permanentă

Problema persistă la grupele rare, cele cu RH negativ, acolo unde transfuzia se face doar grupă pe grupă. „Toată vara am dus lipsă de 0 negativ și A negativ. Acum avem pentru Prahova, dar nu și pentru București“, ne-a mai spus directorul Centrului de Transfuzie Sanguină Ploiești.

- Publicitate -

Un om căruia dacă îi treci pragul va face tot posibilul să te ajute. Te va întreba pentru cine ai nevoie, își va face timp să asculte câteva minute și motivul pentru care te afli în fața sa. Între timp, va mai consulta niște acte, va mai suna să consulte rezerva de sânge. Dar, chiar dacă nu are pe stoc ceea ce ai tu nevoie, nu te lasă. Te sfătuiește pas cu pas ce trebuie să faci pentru ca de picătura salvatoare să apară cât mai repede.

Ascultă cu strângere de inimă acele povești în care sângele sau derivatele acestuia trebuie să ajungă la tineri și copii care fie au trecut prin accidente grave, fie au o boală cumplită. Acestea sunt, de altfel, și situațiile în care lumea reacționează imediat, impactul emoțional fiind unul puternic. Din păcate, cazurile de acest gen se înmulțesc de la un an la altul…

Accentul și vorba dulce modovenească îi dau de gol originile. Este din Roman, însă pașii vieții au purtat-o pe Georgeta Hanganu spre Prahova, iar la Centrul de Transfuzie Sanguină este încă din 1990. Dacă o vei întreba câte vieți a reușit să salveze prin meseria aleasă, va face imediat trimitere către Dumnezeu și către oamenii prin mâinile cărora El lucrează. Iar un suflet și o pereche de mâini care au fost alese în acest scop îi aparțin…

- Publicitate -

Cei care vor să facă o faptă bună, pot merge pe Șoseaua Vestului 24 A, Ploiești, la Centrul de Transfuzie Sanguină, în fiecare zi de luni până vineri sau pot spune prezent campaniilor derulate în teritoriu. Dincolo de satisfacția binelui făcut, aceștia vor beneficia de șapte bonuri de masă în valoare de 9,5 lei, de o zi liberă la serviciu, de decontarea transportului, iar dacă este ploieștean va primi reducere de 50% pentru unul dintre traseele RATP, timp de o lună.

Sursa foto: facebook Georgeta Hanganu

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău