Locuitorii din Prahova au semnalat, numai în ultima săptămână, prezența a 11 urși în localitățile Breaza, Adunați, Posești, Sinaia și Bușteni.
Disperați, oamenii au sunat la 112, în perioada 24 – 30 iunie fiind semnalată prezența în mai multe localități a 11 urși. O intervenție mai aparte a fost la Schiulești, unde au fost solicitați să intervină nu doar jandarmii, ci și medicii veterinari și personalul fondului de vânătoare.
„O intervenție deosebită a avut loc în localitatea Schiuleşti, unde ursul a fost prins într-un laț aflat în gardul unei grădini. Poziția în care acesta era imobilizat făcea aproape imposibilă tranchilizarea acestuia deoarece s-ar fi putut sufoca având în vedere că se afla pe marginea unei râpe. S-a reușit totuși prinderea lui de picioare cu două corzi până când lațul a fost desfăcut de la gât”, a precizat IJJ Prahova.
Ulterior, potrivit IJJ Prahova, animalul a fost relocat în același fond de vânătoare.In celelalte cazuri ursii au fost îndepărtați de jandarmi prin folosirea semnalelor acustice.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































