Anul școlar se încheie astăzi pentru elevii de clasa a VIII-a. Însă aceștia nu se pot bucura de vacanță, momentan, pentru că, pe 18 iunie, vor avea de susținut primul examen din cadrul Evaluării Naționale.
Potrivit calendarului afișat de ministerul Educației, de pe 8 iunie absolvenții de gimnaziu termină școala. Până vineri aceștia s-au putut înscrie pentru Evaluarea Națională.
Începând cu 18 iunie, absolvenții de gimnaziu intră în febra examenelor Evaluării Naționale. Primul este la Limba și Literatura română, iar pe 20 iunie este programat cel la Matematică. Pe 21 iunie este proba scrisă pentru Limba și Literatura maternă.
Emoții mari vor fi și pe 25 iunie, când, până la ora 12.00,vor fi afișate rezultatele. În aceeași zi, între orele 14.00-20.00, vor fi depuse contestațiile. Pe 29 iunie vor fi afișate rezultatele finale.
Notele de la Evaluarea Națională sunt extrem de importante pentru admiterea la liceu, având o pondere de 80% în calcul mediei finale, diferența de 20% fiind media generală de absolvire a claselor V-VIII.
În Prahova, peste 6.600 de elevi sunt așteptați să susțină acest examen.
CITIȚI ȘI: Care sunt clasele de școală profesională nou înființate în Prahova
Profil nou la Colegiul Pedagogic „Regina Maria“ Ploiești
Foto cu caracter ilustrativ

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































