Reabilitarea termică a blocurilor din Ploiești, amânată pentru octombrie

blocuriLicitaţia cu privire la reabilitarea termică a unor blocuri din Ploieşti a fost anulată. Autoritatea Naţională de Reglementare şi Monitorizare a Achiziţiilor Publice a impus comisiei de licitaţie să excludă din caietul de sarcini clauza prin care firmele participante trebuia să obţină confirmarea de la Inspectoratul de Stat în Construcţii că au mai efectuat lucrări similare.

Procedura de încredinţare a lucrărilor de reabilitare termică la Ploieşti se dovedeşte una extrem de greoaie. Asta pentru că licitaţia a fost anulată. Motivul? Autoritatea Naţională de Reglementare şi Monitorizare a Achiziţiilor Publice a impus municipalităţii să excludă din caietul de sarcini clauza prin care firmele erau obligate să obţină confirmarea de la Inspectoratul de Stat în Construcţii că au mai efectuat lucrări. Comisia de licitaţie a deliberat şi a anulat procedura de încredinţare şi a transmis deja invitaţiile pentru o nouă procedură. Aceasta ar urma să aibă loc pe 10-11 octombrie.

Proceduri complicate

- Publicitate -

Problema este că lucrurile s-au complicat. ANRMAP a transmis o notificare Primăriei Ploieşti, dar şi celorlalte administraţii locale, prin care anunţă că de acum încolo caietele de sarcini vor fi analizate de această instituţie. Printr-un nou act normativ, Guvernul a stabilit ca ANRMAP să evalueze conformităţile documentaţiei de atribuire aferente contractelor de achiziţie publică, înainte de transmiterea spre publicare a invitaţiei, respectiv a anunţului de participare. Aşa că, de astăzi, nu se va mai putea transmite spre publicare niciun anunţ de participare fără ca, în prealabil, documentaţia de atribuire aferentă procedurii în cauză să fie evaluată şi acceptată de către ANRMAP. Iar răspunsul dat de autoritate are ca termen 14 zile. În cazul în care va fi unul negativ, administraţia locală trebuie să refacă documentaţia şi iar să aştepte 14 zile…

Remember

Subiectul legat de reabilitarea termică a blocurilor din Ploieşti datează de ani buni. În mandatul 2004-2008, municipalitatea a mai avut o iniţiativă de reabilitare termică a unor blocuri, însă numai la un imobil lucrările au fost finalizate. Ulterior, în 2008, a avut loc o tragere la sorţi a 200 de blocuri din municipiu care urmau să fie reabilitate termic în acelaşi an. Abia în 2009, lucrările au demarat la şapte blocuri din Ploieşti. Şi, doi ani mai târziu, municipalitatea a propus reabilitarea termică a altor 10 loturi de blocuri, din cartierele Vest 1, Vest 2, Malu Roşu şi Nord. În acest ultim caz, lucrările ar fi trebuit să înceapă în august, dar din cauza procedurilor, dar şi a perioadei de vacanţă, acestea au fost amânate până în septembrie, când răspunsul de la ANRMAP a fost unul negativ. Aşa că, acum nimeni nu ştie să spună cât va mai dura procedura, în condiţiile în care totul depinde de Autoritatea Naţională de Reglementare şi Monitorizare a Achiziţiilor Publice.

- Publicitate -

Sursa: Telegraful de Prahova

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău