Mii de prostestatari s-au adunat, miercuri, în fața sediului partidului Fidesz, pentru a protesta față de „legea sclaviei” aprobată de Parlamentul Ungar. Poliția a folosit gaze lacrimogene împotriva manifestanților.
Cel puțin 4 persoane au fost rănite, iar poliția a folosit gaze lacrimogene împotriva protestatarilor din Piața Kossuth, aflată în fața clădirii Parlamentului.
Manifestanții nu au plecat însă, în ciuda intervenției forțelor de ordine. Unii au încercat, fără succes, să forțeze intrarea în sediul legislativului.
Oamenii au scandat “trădătorii” şi “plecaţi acasă, ruşilor!”. Protestatarii au plecat după miezul nopţii din Piaţa Kossuth.
Protestele de la Budapesta vin după ce Parlamentul Ungariei a adoptat o nouă lege a muncii, denumită legea sclaviei, care prevede creșterea plafonului anual de ore suplimentare pe care le poate face un angajat. Această limită a fost crescută de la 250 de ore la 400 de ore. În plus, plata pentru ele nu trebuie făcută imediat, ci angajatorii au la dispoziţie până la trei ani.
sursa: digi24.ro, foto europafm
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































